CV dla studenta – co powinno się w nim znaleźć?

Praca dla Kielczan > Studia > CV dla studenta – co powinno się w nim znaleźć?

CV dla studenta – co powinno się w nim znaleźć?

Rozpocząłeś studia w Kielcach i teraz rozglądasz się za pierwszą pracą? Na pewno wiesz, że w większości rekrutacji wymagane jest przedstawienie pracodawcy curriculum vitae. To dokument formalny – ma określoną strukturę, muszą się w nim znaleźć konkretne informacje na temat Twoich kwalifikacji zawodowych. Jak napisać dobre CV dla studenta? Co zamieścić w sekcji Doświadczenie, kiedy starasz się o swoją pierwszą pracę? Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci stworzenie profesjonalnego życiorysu zawodowego. 

Elementy CV studenta

CV studenta bądź ucznia nie różni się zbytnio od życiorysu zawodowego dowolnego specjalisty – z jednym wyjątkiem. Osoby uczące się często nie mają żadnego doświadczenia zawodowego, dlatego informacje podane w tym punkcie nie dotyczą okresów zatrudnienia i stanowisk zajmowanych u poprzednich pracodawców, ale innej działalności, np. dobroczynnej, non profit, uczelnianej. 

Zacznijmy zatem od podstawowych informacji. Przede wszystkim Twoje CV powinno być zwięzłe – najlepiej, jeśli mieści się na jednej stronie A4. Musi być sporządzone w języku formalnym, podzielone na wyraźne sekcje. Szata graficzna CV powinna być przejrzysta – najlepszym rozwiązaniem jest jasne tło i czytelna, standardowa czcionka. Do życiorysu zawodowego możesz, ale nie musisz dodawać fotografii. Co prawda w Polsce wciąż panuje zwyczaj dodawania zdjęcia do CV, jednak w wielu krajach zachodnich bywa to wręcz źle widziane. Pamiętaj też, że jeśli zdecydujesz się na fotografię, niech będzie profesjonalna – to nie może być fotka z wakacji czy imprezy!

Standardowe CV zawiera następujące sekcje:

– dane osobowe

Podaj imię, nazwisko oraz dane kontaktowe – np. numer telefonu i adres e-mail. Jeśli adres skrzynki, z jakiej korzystasz, nie brzmi zbyt profesjonalnie, jest bardzo skomplikowany – stwórz nowe konto e-mail na potrzeby zawodowe. Najlepiej niech ma format: imię.nazwisko@xxx.xx lub podobny. 

– wykształcenie

Ponieważ jesteś studentem, ta sekcja ma ogromne znaczenie w Twoim życiorysie zawodowym. Podaj nazwy kierunków i uczelni wraz z datami. Możesz też uwzględnić dodatkowe szkolenia i kursy – ale tylko te, które mają związek ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz. Pamiętaj, że nie musisz cofać się daleko w przeszłość. Pracodawcy nie interesuje nazwa Twojej podstawówki, jeśli później skończyłeś technikum i zacząłeś studiować na politechnice. Podaj po prostu nazwę ostatniej (aktualnej) uczelni i wszystkich szkół, które mogą mieć znaczenie dla danej rekrutacji. 

– doświadczenie zawodowego

Czy napisanie CV dla studenta bez doświadczenia jest możliwe? Jak najbardziej. Jak wcześniej wspomniano, w tej sekcji podaj informacje o działalności studenckiej / uczelnianej, np. zajmowanych funkcjach w stowarzyszeniach, kołach naukowych, inicjatywach, które współorganizowałeś. Pochwal się wszelką działalnością non-profit, np. dobroczynną, wolontariatem, działaniami na rzecz ochrony środowiska czy pomocy społecznej. A co w przypadku, gdy starasz się o pracę w dziedzinie, w której się kształcisz, a w czasie wakacji dorabiałeś sezonowo np. przy zbiorach owoców? Taką aktywność także możesz uwzględnić w CV dla studenta. Pokaże pracodawcy, że nie boisz się pracy, przejmujesz inicjatywę, jesteś aktywny i odpowiedzialny. 

– zainteresowania

Ponieważ Twoje CV może być dość krótkie – z powodu braku bogatego doświadczenia i licznych umiejętności – zaleca się także wykorzystanie sekcji Zainteresowania. Na dalszych etapach kariery wiele osób rezygnuje z tej sekcji, Ty jednak zastanów się, jak swoimi pasjami, zainteresowaniami możesz zaciekawić rekrutera, przykuć jego uwagę. Nie wpisuj standardowego: interesuję się filmami, lubię czytać książki, kocham podróże. Tego typu zdania nic o Tobie nie mówią. Bądź konkretny i przede wszystkim nie kłam. Jeśli powiesz, że Twoją pasją są ultramaratony i przygotowujesz się do wzięcia udziału w Desert Ultra na Pustyni Namib – lepiej, żebyś umiał o tym opowiedzieć rekruterowi i swoją budową ciała nie przeczył wizerunkowi sportowca spędzającego długie godziny na przygotowaniach. 

Oryginalne CV – czyli jak wyróżnić się na tle innych?

Jak przykuć uwagę rekrutera? Przede wszystkim zadbaj o to, żeby Twoje CV odpowiadało na konkretne zgłoszenie (lub było przynajmniej dostosowane do często pojawiających się wymagań na danym stanowisku). Prześledź ogłoszenia o pracę w interesującej Cię dziedzinie i wypisz sobie słowa kluczowe – postaraj się uwzględnić je w swoim CV. Przykładowo, jeśli w ogłoszeniach powtarza się wymaganie: umiejętność korzystania z relacyjnych baz danych i jest to coś, co potrafisz – nie zapomnij napisać o tym w CV. 

Dobrym sposobem na wyróżnienie się spośród innych kandydatów jest stworzenie ciekawego, profesjonalnego profilu zawodowego. Profil to kilkuzdaniowe podsumowanie – życiorys zawodowy w pigułce. Możesz w nim napisać, jakie są Twoje mocne strony, do czego dążysz zawodowo, jakie są Twoje plany itp. 

Niezbyt dobrym sposobem na zwrócenie uwagi jest z kolei postawienie na pstrokatą szatę graficzną, potoczny język. W wielu branżach źle widziana jest także niestandardowa forma CV. O ile animacja zamiast dokumentu może pozytywnie zaskoczyć rekrutera szukającego nowego grafika, o tyle takie zgłoszenie raczej wywoła konsternację w bankowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze oferty pracy:

  20.07.2024

  Sprzedawca

  Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach

  świętokrzyskie / Masłów Drugi

  20.07.2024

  Pracownik biurowy

  Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach

  świętokrzyskie / Kielce

  20.07.2024

  Ogrodnik terenów zieleni

  Miejski Urząd Pracy w Kielcach

  świętokrzyskie / Kielce

Więcej ofert pracy

Najnowsze komentarze