Muzea w Kielcach

Praca dla Kielczan > Kultura > Muzea w Kielcach

Muzea w Kielcach

Kielce to miasto z wielowiekową i bardzo ciekawą historią. Miłośnicy dawnych dziejów mogą zaplanować sobie zwiedzanie Kielc, z uwzględnieniem tutejszych muzeów. Gwarantujemy, że będzie to wyjątkowa i niezapomniana wycieczka! Oto wykaz muzeów w Kielcach, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w mieście.

 • Muzeum Narodowe w Kielcach

Naszą listę otwiera placówka z ponad 100-letnią historią, czyli Muzeum Narodowe w Kielcach. Odnajdą się tam amatorzy malarstwa, sztuki ludowej, rzemiosła artystycznego, a także literatury czy archeologii. Na muzeum składa się 5 oddziałów. Główna siedziba mieści się w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Pozostałe 4 to: Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Muzeum Dialogu Kultur, Muzeum Archeologiczne w Wiślicy.

 • Muzeum Geologiczne w Kielcach

Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego w Kielcach gromadzi zbiory od 1964 r. To miejsce dla osób zainteresowanych geologią i paleontologią. W muzeum zobaczyć można skamieliny zwierząt i roślin, tropy dinozaurów, minerały, kamienie i surowce kopalne w ramach wystawy stałej pt. 600 milionów lat historii Gór Świętokrzyskich. Poza nią zwiedzający mogą podziwiać również ekspozycję plenerową.

 • Muzeum Zabawek i Zabawy

Trzecia propozycja na naszej liście to Muzeum Zabawek i Zabawy. W Kielcach atrakcji dla dzieci nie brakuje, ale warto znaleźć czas na wizytę także w tym miejscu. Placówka ma siedzibę w zabytkowym budynku z 1872 r. Po II wojnie światowej Kielecczyzna wyrosła na jeden z najważniejszych polskich ośrodków zabawkarskich. Na zwiedzających muzeum czekają zabawki, modele, wycinanki, bohaterowie polskich animacji i wiele więcej na 5 wystawach stałych i wystawach czasowych.

– Muzeum Wsi Kieleckiej

Jak żyło się dawniej w świętokrzyskich wsiach? Czym wyróżnia się ludowa kultura z Kielc i okolic? Atrakcje Muzeum Wsi Kieleckiej pozwolą odpowiedzieć na te i wiele innych pytań. Muzeum składa się z następujących oddziałów (warto zobaczyć je wszystkie): Dworek Laszczyków w Kielcach, Park Etnograficzny w Tokarni, znajdującej się w gminie Chęciny oraz obiekty In Situ, Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

 • Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach mieści się w budynku dawnego więzienia przy ul. Zamkowej 3. Przybliża historię Kielc od powstania kościuszkowskiego do lat PRL-u, a także przypomina o historii więźniów gestapo – ok. 16 tys. ludzi więzionych w latach 1939-1956.

 • Skarbiec Katedralny w Kielcach

Skarbiec znajduje się w bazylice Najświętszej Marii Panny w Kielcach. W tym miejscu możemy podziwiać niezwykle cenne dzieła sztuki sakralnej – naczynia i szaty liturgiczne, starodruki, rękopisy z XIV-XVI w. Wśród zbiorów znajdują się gotycki kielich z XIV w. podarowany przez króla Kazimierza Wielkiego czy Antyfonarz Kielecki z 1372 r.

 • Muzeum Diecezjalne w Kielcach

Muzeum Diecezjalne w Kielcach mieści się w budynku kieleckiej kurii. Dla zwiedzających udostępniono dzieła sztuki sakralnej, szaty liturgiczne, numizmaty, rzeźby i obrazy. Jedna z sal poświęcona jest biskupom kieleckim.

 • Muzeum Laurensa Hammonda

Laurens Hammond to amerykański wynalazca, autor przeszło 100 patentów, z których najsłynniejszy to wynalezione w 1934 r. elektryczne organy. Instrument miał ogromny wpływ na rozwój muzyki rozrywkowej na świecie. W Muzeum Laurensa Hammonda można zobaczyć 61 modeli organów, 27 modeli zegarków, stolik do brydża i grające schody. To prawdziwa gratka dla wszystkich osób kochających muzykę oraz technikę.

 • Centrum Geoedukacji w Kielcach

Kolejna warta polecenia atrakcja Kielc to Centrum Geoedukacji znajdujące się w południowo-wschodniej części rezerwatu Wietrznia. Goście mają szansę bliżej poznać specyfikę Gór Świętokrzyskich – jaskinie, dawne rafy koralowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze oferty pracy:

  20.07.2024

  Sprzedawca

  Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach

  świętokrzyskie / Masłów Drugi

  20.07.2024

  Pracownik biurowy

  Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach

  świętokrzyskie / Kielce

  20.07.2024

  Ogrodnik terenów zieleni

  Miejski Urząd Pracy w Kielcach

  świętokrzyskie / Kielce

Więcej ofert pracy

Najnowsze komentarze