Kielce: jaki mają herb? Skąd pochodzi nazwa Kielce?

Praca dla Kielczan > Ciekawostki o mieście > Kielce: jaki mają herb? Skąd pochodzi nazwa Kielce?

Kielce herb

Kielce zostały założone już w średniowieczu, za panowania rodu Piastów. Z powstaniem tego dziś jednego z największych polskich miast wiąże się legenda. Czytaj dalej i poznaj najważniejsze ciekawostki Kielc.

Kielce: skąd taka nazwa miasta?

Językoznawcy spekulują, że nazwa miasta pochodzi od rzeczownika kielec (kielce w liczbie mnogiej). Kielce w tym staropolskim znaczeniu odnosiły się do kiełków niskopiennej wierzbiny i innych zarośli porastających tutejszą bagnistą okolicę. Według innej teorii słowo kielec mogło odnosić się do zęba, a przezwisko Kielec, przypisywane np. osobom z dużymi albo wystającymi zębami, mogło być stosowane do mieszkańców tutejszych terenów. Pod uwagę brana jest także możliwość, że słowo kielce mogło odnosić się do pobliskich szczytów górskich (za: E. Miechow, „Ludowe i potoczne etymologie toponimu Kielce z semantyką etniczną”).  

Zupełnie inne, o wiele barwniejsze wyjaśnienie proponują legendy ziemi kieleckiej. Podobno syn późniejszego króla z dynastii Piastów Bolesława Szczodrego – Mieszko Bolesławowic polował na obszarze dzisiejszych Kielc. W pewnym momencie, goniąc za zwierzyną, odłączył się od kompanów i zgubił się w gęstej puszczy. Zmęczony zasnął na polanie i wówczas przyśnił mu się proroczy sen. Widział w nim św. Wojciecha, z pastorałem w dłoni. Święty nakreślił nim na ziemi szlak, który zamienił się w strumień. Po przebudzeniu Mieszko w wyznaczonym przez św. Wojciecha miejscu zobaczył tryskające źródło. Spróbował krystalicznie czystej wody i dzięki temu nabrał sił potrzebnych do odnalezienia towarzyszy. Gdy książę opuszczał leśną polanę, zauważył leżące w trawie kły ogromnego zwierzęcia, być może dzika. Wziął je za kolejny znak i postanowił w tym właśnie miejscu zbudować gród wraz z kościołem – późniejszym kościołem św. Wojciecha. Gród, od kłów zwierzęcia, nazwał Kiełce – czyli późniejsze Kielce (źródło: UM Kielce). 

Herb Kielc – jak wygląda?

Herb Kielc ma wyraziste barwy – to czerwona tarcza ze złotym napisem: „CK”, nad którym znajduje się korona. Herb miasta Kielce pochodzi z końca XV wieku. Został nadany przez Fryderyka Jagiellończyka. Symbol miasta ulegał pewnym przekształceniom, na przykład w okresie rozbiorów Polski. Herb w przeszłości starano się też wzbogacić o różne dodatkowe elementy, ostatecznie powrócono jednak do najprostszej postaci. Dzisiejszy kształt tarczy herbowej został zatwierdzony 21 lutego 2019 r. przez Radę Miasta Kielce. Jedną z najważniejszych modyfikacji było uproszczenie rysunku korony. 

Co oznacza CK w herbie Kielc?

Litery „CK” wskazują na łacińskie: „Civitas Kielcensis” czyli „obywatele Kielc” bądź „Civitas Kielce” – „miasto Kielce”.

Kielce są miastem pełnym ciekawostek. Osoby zainteresowane tajemnicami i legendami tej części kraju powinny udać się do Muzeum Historii Kielc. Znajduje się w nim bardzo wiele artefaktów zarówno z okresu wczesnego średniowiecza, czasów, gdy Kielce były prywatnym miastem biskupów krakowskich, jak i późniejszych lat – rozbiorów, wojen, okresu powojennego. W muzeum odbywają się także ciekawe wydarzenia tematyczne – warto sprawdzić kalendarium placówki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze oferty pracy:

    20.11.2024

    Specjalista ds. Baz Danych​

    Poczta Polska S.A.

    świętokrzyskie / Kielce

    20.11.2024

    Przedstawiciel Handlowy z językiem angielskim

    widziszwszystko sp. z.o.o

    świętokrzyskie / Kielce

    20.11.2024

    Przedstawiciel Handlowy z językiem niemieckim

    widziszwszystko sp. z.o.o

    świętokrzyskie / Kielce

Więcej ofert pracy

Najnowsze komentarze